11.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Moruțan a spulberat visele tricolorilor U19

Fotbal / Moruțan a spulberat visele tricolorilor U19

Reprezentativa Under 19 a României a fost învinsă ieri seară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, scor 1-2, de Ucraina U19, partida contând în etapa a treia din grupa 4 a Turului de Elită, turneu decisiv în privința calificării la Campionatul European din Finlanda (16-29 iulie 2018). De menționat faptul că tricolorii aveau nevoie de un singur punct ca să-și asigure primul loc și totodată prezența la turneul final, după ce în primele două jocuri s-au impus cu Serbia, scor 4-0, și Suedia, scor 2-1. Golurile au fost marcate de Moruțan (’77), pentru România, respectiv Safranov (’84) și Bondarov (’90+2), pentru Ucraina. De menționat că înfrângerea tricolorilor a venit pe fondul a două eliminări, prima stupidă. Olimpiu Moruțan a fost eliminat după ce a deschis scorul, în minutul 77, când și-a scos tricoul deși mai avea un cartonaș galben, iar în prelungiri, în minutul 90+5, Neciu a văzut și el al doilea avertisment.

România U19: Vlad – Haruț, Screciu, Dulca, Neciu – Băluță, Lazăr (’88, Merloi) – Moruțan, Dragomir, Mățan (’63, Micovschi) – Sîntean (’72, Moldoveanu). Selecționer: Adrian Boingiu.

Ucraina U19: Kucheruk – Mykolenko, Bondar, Snurnitsyn – Safranov, Dryshliuk , Khakhlov, Korniienko – Kashchuk, Buletsa, Supriaha.

În celălalt meci disputat marți seară, Serbia U19 a învins Suedia U19 cu 3-2.

Clasament final

1. Ucraina U19 3 2 1 0 4:2 7
2. România U19 3 2 0 1 7:3 6
3. Serbia U19 3 1 0 2 4:8 3
4. Suedia U19 3 0 1 2 3:5 1

La turneul final programat în Finlanda s-au calificat selecționatele care au câștigat cele șapte grupe de la Turul de Elită: Norvegia U19, Anglia U19, Italia U19, Ucraina U19, Portugalia U19, Franța U19 și Turcia U19.
Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki.