24.8 C
Știri de ultima orăSportTenis / Monica Niculescu și Mihaela Buzărnescu, în turul doi la Doha

Tenis / Monica Niculescu și Mihaela Buzărnescu, în turul doi la Doha

Victorie senzațională pentru Monica Niculescu la Doha (Qatar), turneu de categorie Premier 5, dotat cu premii de 2,6 milioane de dolari. Monica Niculescu (92 WTA) a învins-o, astăzi, pe rusoaica Maria Şarapova (41 WTA), cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, şi s-a calificat în turul secund. Meciul a durat două ore şi 41 de minute, iar Niculescu (30 de ani) şi-a asigurat un cec de 14.265 de dolari şi 60 de puncte WTA. Monica Niculescu o va întâlni, în turul secund, pe câştigătoarea dintre Fatma Al Nabhani (Oman, locul 520 WTA) şi Magdalena Rybarikova (Slovacia, locul 18 WTA).

Tot astăzi, Mihaela Buzărnescu (29 ani, 43 WTA) s-a calificat în runda a doua la Doha (Qatar) după ce a întrecut-o pe ucraineanca Lesia Ţurenko (28 ani, 40 WTA) în două seturi, cu 7-5, 6-4. Meciul a durat o oră şi 57 de minute. Următoarea adversară a Mihaelei va fi letona Jelena Ostapenko, a şasea favorită.

Pe tabloul principal la Doha mai figurează patru românce, Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Begu şi Monica Niculescu.