16.2 C
Știri de ultima orăSportTenis / Ana Bogdan a învins-o pe principala favorită la Taipei

Tenis / Ana Bogdan a învins-o pe principala favorită la Taipei

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, astăzi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Taipei (Taiwan), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o pe principala favorită, chinezoaica Shuai Peng, cu 6-4, 6-1, informează Agerpres. Sportiva noastră de 25 de ani, care de luni a intrat în premieră în top 100 (locul 89), s-a impus într-o oră şi 14 minute în faţa unei adversare experimentate (32 ani), care se află pe locul 31 în lume. Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Eugenie Bouchard (Canada) şi Lin Zhu (China).
Luni, Monica Niculescu s-a calificat în optimi la Taipei, după ce Ons Jabeur (Tunisia) a abandonat la scorul de 6-1, 4-0 şi va juca în turul secund cu kazaha Zarina Dias (N. 6).