24.5 C
Știri de ultima orăSportBegu şi Niculescu, în semifinalele probei de dublu de la Australian Open

Begu şi Niculescu, în semifinalele probei de dublu de la Australian Open

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat, marţi, în semifinalele probei feminine de dublu din cadrul turneului Australian Open, de la Melbourne, prima competiţie de Mare Şlem a anului, după ce au trecut de perechea formată din americancele Jennifer Brady şi Vania King, scor 4-6, 6-2, 6-0. Partida a durat două ore şi 12 minute. Pentru calificarea în semifinale, Begu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 144.736 de dolari şi 780 de puncte WTA în clasamentul de dublu. Cele două românce se află la cea mai bună performanţă în istoria participărilor la Melbourne, după sfertul de finală din 2012.
Perechea Irina Begu/Monica Niculescu va întâlni în penultimul act de la Australian Open 2018 învingătoarele din meciul Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rusia), favorite 2 – Gabriela Dabrowski/Yi-Fan Xu (Canada/China), favorite 6.