10 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Screciu a contribuit la victoria României U19 în fața Greciei U19

Fotbal / Screciu a contribuit la victoria României U19 în fața Greciei U19

Reprezentativa Under 19 a României a învins ieri seară, cu scorul de 2-1, selecționata similară a Greciei, gazda grupei a zecea a Turneului de calificare la Campionatul European – Finlanda 2018. Gruparea elenă a deschis scorul în minutul 24 prin Douvikas, însă Olimpiu Moruțan a restabilit egalitatea în minutul 39, iar golul victoriei a fost reușit de Andrei Sîntean în minutul 65.
Jucătorul Universității Craiova solicitat de selecționerul Adrian Boingiu, Vladimir Screciu, a fost integralist. Iată cum a arătat formula de joc a României U19: An. Vlad – Trușescu (’77, Neciu), Dima, Screciu, Haruț – Dragomir, Boboc – Micovschi, Mățan, Moruțan – Sîntean (’66, Moldoveanu).
În cealaltă partidă a grupei, Rusia a învins cu 6-0 selecționata similară a Gibraltarului.
Pentru România U19 urmează partida cu Rusia U19, care este programată sâmbătă, de la ora 13.00, pe stadionul „Pankritio” din Heraklion.