17.8 C
Știri de ultima orăSportBaschetbaliştii craioveni au învins Steaua după prelungiri (galerie foto)

Baschetbaliştii craioveni au învins Steaua după prelungiri (galerie foto)

Ivan Siriscevic (la minge) a marcat 33 de puncte în confruntarea cu Steaua (foto: Claudiu Tudor)

După ce runda trecută pierdeau la Piteşti, după o repriză de prelungiri, baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au reuşit aseară să învingă, pe teren propriu, formaţia Steaua Bucureşti, tot după cinci minute de prelungiri, cu scorul de 102-99.

După 40 de minute de joc scorul a fost egal, 87-87 (24-20, 22-28, 21-23, 20-16).

Pentru SCM-U Craiova au jucat: G. Martinic (34 puncte), Siriscevic (33p, 5 rec.), Aleksandrov (15), Paasoja (8), Samuels (5p, 5 recuperări), Orbeanu (3p, 8 rec.), Vîrnă (4), Novak, Berceanu.

Suporterii craioveni, prezenţi în număr mare la Sala Polivalentă, au creat o atmosferă frumoasă, conducând echipa lui Rami Hadar spre a treia victorie din acest campionat.

„Este o victorie mare, după un meci greu. Am jucat ca o echipă și a fost o victorie importantă. Sper să o continăm în aceeași linie. Acum ne gândim la meciul cu Oradea și ne dorim să obținem prima victorie în deplasare. Îmi place la Craiova, Mulțumesc publicului pentru susținere, a spus la finalul meciului Ivan Siriscevic, căpitanul oltenilor.

Cu un moral foarte bun, baschetbaliştii din Bănie vor încerca în etapa a şasea să obţină primul succes în deplasare.

SCM-U va juca pe terenul celor de la CSM CSU Oradea, meciul fiind programat să se dispute sâmbătă, de la ora 20.45.