8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenis: Tecău și Rojer, învinși în semifinalele probei de dublu la Shanghai

Tenis: Tecău și Rojer, învinși în semifinalele probei de dublu la Shanghai

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer a fost învinsă astăzi de cuplul Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia), cu 4-6, 6-3, 10-7, în semifinalele turneului Masters 1.000 ATP de la Shanghai (China), dotat cu premii totale 5.924.890 dolari. Agerpres notează că favoriții numărul doi s-au impus într-o oră și 22 de minute în fața cuplului Tecău/Rojer, cap de serie numărul trei.

Tecău și Rojer au luat primul set cu 6-4, dar apoi meciul s-a întrerupt o perioadă din cauza ploii. La reluare, Kubot și Melo au jucat mai bine și au câștigat setul secund cu 6-3. În super-tiebreak, Tecău și partenerul său au condus cu 6-5, dar apoi românul și-a pierdut ambele servicii, iar adversarii s-au desprins la 9-6, câștigând cu 10-7.

Kubot și Melo, cea mai bună pereche a anului până în acest moment, au câștigat toate cele patru confruntări cu Tecău și Rojer, precedentele fiind în 2015 în sferturi la Viena, cu 7-6 (4), 6-4, și anul acesta în optimi la Miami, cu 6-4, 3-6, 11-9, și în sferturi la Washington, cu 7-6 (3), 4-6, 10-7.

Perechea româno-olandeză va primi pentru participare un cec de 86.460 dolari și 360 de puncte ATP. Tecău și Rojer și-au asigurat săptămâna aceasta calificarea la Turneul Campionilor.