8.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportAndreea Cătălina, locul doi la Cupa Românei de spadă

Andreea Cătălina, locul doi la Cupa Românei de spadă

Cele mai bune opt sportive de la Cupa României, alături de marele antrenor Dan Podeanu. Craioveanca Andreea Cătălina (a doua din stânga) a ocupat locul doi

La Craiova a debutat joi Cupa României la scrimă (seniori), iar prima zi a fost rezervată întrecerii individuale feminine. Câștigătoarea trofeului a fost Bianca Benea, de la CSM Oradea, iar pe locul doi s-a clasat Ileana Cătălina, de la CSM Craiova. Podiumul a fost completat de Ioana Dumitru (Dinamo). La startul competiție s-au aflat 39 de spadasine, urmărite cu atenție de campioana olimpică Ana Maria Popescu. În primele opt locuri s-a mai clasat o sportivă din Bănie, Claudia Năboiu, de la CS Universitatea Craiova, situându-se pe locul șapte. Vineri, de la ora 9.00, este programată întrecerea feminină pe echipe, iar în weekend vor intra în concurs băieții. Sâmbătă, tot de la 9.00, va avea loc concursul individual, iar duminică, de la aceeași oră, se vor duela echipele. Intrarea spectatorilor este liberă.