12.3 C
Știri de ultima orăSportVolei (m): SCM-U Craiova, pe locul doi la Cupa "Radu Zamfirescu"

Volei (m): SCM-U Craiova, pe locul doi la Cupa „Radu Zamfirescu”

Noua echipă de la SCM-U Craiova s-a clasat pe locul doi la turneul amical din Bănie (foto: Daniela Mitroi-Ochea)

Echipa masculină de volei SCM-U Craiova, vicecampioana României în sezonul trecut, a încheiat pe locul doi Cupa „Radu Zamfirescu”, turneu amical găzduit de Polivalenta din Bănie.

Trofeul a fost câştigat de LMV Tricolorul Ploieşti, formaţie care azi i-a învins pe craioveni cu scorul de 3-1 (25-18, 26-24, 22-25, 25-14).

Craiova obţinuse zilele trecute victorii cu 3-0 în disputele cu Unirea Dej şi CSM Bucureşti.

La formaţia prahoveană evoluează trei dintre jucătorii importanţi care au îmbrăcat sezonul trecut tricoul formaţiei SCM-U. Este vorba despre Laurenţiu Lică, fostul căpitan al oltenilor, Cristi Bartha şi Nikita Stulenkov.

Tricolorul Ploieşti a cucerit trofeul "Radu Zamfirescu"
Tricolorul Ploieşti a cucerit trofeul „Radu Zamfirescu”

De altfel, Lică şi Bartha au primit distincţii pentru cei mai valoroşi jucători ai turneului, iar trofeele le-au fost înmânate de Marian Dragomir, decanul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport din Craiova şi totodată socrul lui Laurenţiu Lică.

DSC_0747

DSC_0752

Pe locul trei la Cupa „Radu Zamfirescu” s-a clasat CSM Bucureşti, iar Unire Dej a ocupat locul patru.