24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism: Andrei Gag, locul 12 în finală la aruncarea greutăţii, la CM de la Londra

Sportivul Andrei Gag s-a clasat aseară pe locul 12, ultimul, în finală la aruncarea greutăţii, la Campionatele Mondiale de atletism de la Londra.

Andrei Gag a avut o singură aruncare reuşită, chiar prima, care a măsurat 19,96 metri, ratându-le pe următoarele două, astfel că nu a continuat şi în finala de opt.

Medalia de aur a probei a revenit sportivului neozeelandez Thomas Walsh (22,03 metri) urmat de Joe Kovacs (SUA, 21,66) şi de croatul Stipe Zunici (19,46).

La maraton, Liliana Dragomir s-a clasat pe locul 67, în timp ce Paula Todoran şi craioveanul Marius Ionescu au abandonat.

Delegaţia tricoloră la Londra include 15 sportivi, din care trei participă la invitaţia IAAF. Campionatele Mondiale se încheie în 13 august.

Ultima medalie mondială la atletism, obţinută de România, datează de la ediţia Berlin 2009, când Nicoleta Grasu a câştigat bronzul la aruncarea discului (65,20 metri).