10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAur și argint la competiții internaționale pentru judoka din Bănie

Aur și argint la competiții internaționale pentru judoka din Bănie

Judoka din Bănie au participat wekeendul trecut la o serie de competiții internaționale, iar două dintre sportive s-au întors acasă cu medalii. La Cupa Europeană U21, desfășurată în orașul Berlin (Germania), Cleonia Rîciu, de la CS Universitatea Craiova, a obținut medalie de argint la categoria 52 kg. La alt concurs internațional, Campionatul Balcanic U15 de la Salonic (Grecia), Ionela Băran (foto, centru), de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ din Bănie, a cucerit medalia de aur la categoria 48 kg, iar la același concurs, Andreea Balica (+63 kg), de la CSM Craiova, s-a clasat pe locul cinci. Cele două sportive de la CS Universitatea și LPS „Petrache Trișcu“ sunt antrenate de profesorul Mihai Voinea, iar Andreea Balica este pregătită de Adrian Nicola.