9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOlimpice - FOTE Gyor 2017: România a încheiat competiția cu opt medalii

Olimpice – FOTE Gyor 2017: România a încheiat competiția cu opt medalii

România a cucerit opt medalii, cinci de argint și trei de bronz, la ediția de vară a Festivalul Olimpic al Tineretului European 2017, de la Gyor (Ungaria), care s-a încheiat sâmbătă. România a mai obținut trei medalii de argint în ultima zi de competiție, prin echipa feminină de handbal, tenismanul Nicholas David Ionel și atletul Cristian Gabriel Voicu.
România (lotul a fost format din Ioana Beatrice Bălăceanu, Monica Alexandra Barabas, Andreea Bianca Chetraru, Cristina Ciaușescu, Diana Cristiana Ciucă, Isabela Ioana Dragnea, Marina Alexandra Ilie, Ștefania Oana Jipa, Iuliana Daniela Marin, Patricia Valentina Moraru, Andra Liviana Moroianu, Irina Gabriela Neacșu, Andreea Cristina Popa, Andreea Rebeca Târșoagă, Denisa Andreea Vâlcan) a fost învinsă în finala turneului feminin de handbal de Ungaria, cu scorul de 30-23.
În finala masculină de simplu, Nicholas David Ionel a fost învins cu 2-6, 7-6, 7-6 de italianul Lorenzo Rottoli.
O medalie de argint a obținut și atletul Cristian Gabriel Voicu, la 800 m.
La 100 m garduri feminin, Bianca Elena Toader a ocupat locul 7 (14 sec 19/100). Pe 7 s-a clasat și Valentin Dănuț Lepădat, la 2.000 m obstacole (6:19.19). Larisa Georgiana Zglimbea a ocupat locul 12 la aruncarea suliței, cu 41,54 m.
La ștafetă 4×100 m, România a fost descalificată la masculin (Florian Darius Gabriel, Mihai Patrick Popa, Cristian Gabriel Voicu, Mirel Cristian Stoica) și nu a încheiat cursa la feminin (Bianca Elena Toader, Adina Elena Cîrciogel, Maria Scrob, Vanessa Evelyna Balaci).
Kaiacul masculin de 4 a ocupat locul 6 în proba de 200 m mixt (Iulian Marius Bărbulescu, Angela Bodnariuc, Georgiana Marinela Manofu-Vucea, Ionuț Georgian Nicolaescu).
La gimnastică artistică, Nica Ivănuș s-a clasat pe 5 la bârnă (13,000), Iulia Berar pe 8 (11,333 p), iar Rafael Szabo pe 7 la inele (12,100).
Medalii de argintul au cucerit pentru România gimnasta Denisa Maria Golgotă (sărituri), judoka Ramona Micula (categoria 52 kg), echipa feminină de handbal, tenismanul Nicholas David Ionel (simplu) și atletul Cristian Gabriel Voicu (800 m), iar medaliile de bronz au fost obținute de atleta Andreea Raissa Hojda (800 m), înotătoarea Ana Iulia Dascăl (100 m liber) și judoka George Eduard Șerban (cat. 90 kg).
România a participat cu 77 de sportivi la FOTE Gyor 2017, la atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, kaiac-canoe, tenis. La Tbilisi, în 2015, România a cucerit 10 medalii (3 de aur, 5 de argint și 2 de bronz).