11.2 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBox: Craioveanul Daniel Dumitru a cucerit titlul european

Box: Craioveanul Daniel Dumitru a cucerit titlul european

Craioveanul Daniel Dumitru a fost singurul pugilist român care a devenit campion european la competiţia de la Vâlcea (foto: Prosport)

Pugilistul craiovean Daniel Dumitru a câștigat aseară titlul de campion european la box, categoria cadeți, după ce s-a impus în finala categoriei 76 kg. Competiţia s-a disputat la Râmnicu Vâlcea.

Sportivul legitimat la CSM Craiova și antrenat de Marcel Sîrba l-a învins pe rusul Valeri Tadtaev în bătălia pentru aur.

A fost singurul titlu european obţinut de România la această competiţie, unde reprezentanţii ţării noastre au mai cucerit o medalie de argint şi cinci de bronz.

În gala finală, rușii au făcut legea, cu 13 medalii de aur câștigate din 17 finaliști.