16.7 C
Știri de ultima orăSportAtletism: România s-a clasat pe locul doi la Campionatul Balcanic de juniori 1, cu 26 de medalii cucerite

Atleții români au obținut 26 de medalii la Campionatul Balcanic (foto: FRA)

România a câştigat 26 de medalii la Campionatul Balcanic de Atletism juniori 1, desfășurat la Pitești, şi s-a clasat pe locul secund, după Turcia.
România a cucerit 10 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 9 medalii de bronz, cumulând un număr de 26 de medalii. Turcia a ocupat primul loc al clasamentului cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul trei a fost ocupat de Grecia cu opt medalii de aur, 8 de argint şi 7 de bronz.
Pentru România au câştigat aurul Bianca Anton (400m), Marina Baboi (100m, 200m), Dorin Andrei Rusu (5000m), Vanessa Balaci (CS Universitatea Craiova), Andrea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi (4×100), Alexandru Tache (triplu salt), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Nicoleta Iulia Banaga, Cristina Bălan, Maria Scrob, Bianca Anton (4×400), argintul Adrian Garcea (1500m), Nicoleta Iulia Banaga (400m garduri), Diana Ana Maria Ion (triplu salt), Robert Breahna, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Ştefan Florian (4×100), Andrea Miklos (200m), Angela Olenici (1500m), Răzvan Cristian Grecu (triplu salt), Petre Herman (3000m), Alexandru Vlad, Cristian Voicu, David Iustin Năstase, Denis Dobrica (4×400) şi medaliile de bronz au fost adjudecate de Ioana Diana Ţigănaşu (aruncarea discului), Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Ionuţ Apostu (greutate), Mihaita Andrei, Micu (aruncarea ciocanului), Violeta Elena Dan (3000m obstacole), Cristina Balan (800m), Diana Ana Maria Ion (lungime), Izabela Spiridon (5000m), Ioana Nesteriuc (heptatlon).
Cea mai bună sportivă şi cel mai bun sportiv al competiţiei au fost Milica Gardasevic din Serbia care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanţelor, 1121 de puncte pentru performanţa sa de 6.56m în proba de lungime şi Odysseas Mouzenidis din Grecia care a primit 1101 puncte pentru performanţa sa de 19,67m în proba de aruncare a greutăţii.