22 C
Știri de ultima orăSportHandbaliştii craioveni nu ştiu încă dacă merg la turneul de baraj

Handbaliştii craioveni nu ştiu încă dacă merg la turneul de baraj

Echipa masculină de handbal CS Universitatea Craiova a încheiat campionatul Diviziei A, seria B, pe locul trei, după ce au câştigat meciul de vineri din deplasare cu Universitatea „Constantin Brâncuşi“ Târgu Jiu, cu scorul de 40-36. Este cea mai bună clasare din ultimii ani pentru craioveni, care au câştigat dreptul de a merge la turneul de baraj pentru Liga Naţională, programat la jumătatea lunii viitoare. O decizie legată de participarea la acest turneu ar urma să se ia săptămâna aceasta de către conducerea clubului craiovean. „Locul trei este o performanţă deosebită, cea mai bună din ultimii cinci ani, pentru care s-a muncit din greu. Avem o echipă tânără, cu jucători care au arătat o creştere de valoare. La acest loc a contribuit şi atmosfera foarte bună din cadrul lotului“, a spus ieri antrenorul Costin Dumitrescu, cel care pregăteşte echipa din Bănie alături de Cătălin Popescu. CS Universitatea a încheiat sezonul cu 42 de puncte (13 victorii, 3 egaluri, 5 înfrângeri). Locul întâi a fost ocupat de CS Minaur Baia Mare, iar pe locul secund s-a clasat CSM Oradea.