11.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal / FC Voluntari a câştigat Cupa României

Fotbal / FC Voluntari a câştigat Cupa României

Formația FC Voluntari şi-a adjudecat trofeul Cupei României, după ce s-a impus sâmbătă seară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, cu scorul de 6-4 (1-1 în timpul regulamentar, 5-3 la penaltiuri) în finala disputată în compania echipei Astra Giurgiu. Fosta campioană a României a deschis scorul prin Ioniță, cu un şut din marginea careului mare (’36). Ilfovenii au restabilit egalitatea în urma unui penalti clar, acordat după un fault comis de Morais asupra lui Voduț şi transformat cu precizie de Marinescu (’83). A fost egalitate în cele 90 de minute regulamentare de joc, dar și după cele două reprize suplimentare, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare. La penaltiuri a fost 5-3 pentru ilfoveni. Pentru FC Voluntari au punctat toți jucătorii desemnați: Bălan, Marinescu, Voduț, Ivanovici și Achim. Pentru Astra au transformat Fabricio, Săpunaru, Seto și a ratat Stan.

FC Voluntari: Balauru – Maftei, Balaur, Cazan (’63, Achim), Acsinte – Novac (’76, Voduț), Lazăr – Căpățână, Marinescu, Popadiuc (’46, Ivanovici) – Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Astra: Lung jr. – Stan, Săpunaru, Fabricio, Morais – Seto, Lovin (’79, Pițian) – Ioniță, Budescu, Teixeira (’62, Nicoară) – Buş (’75, Florea). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Căpățână, Ivanovici, Bălan / Buş, Săpunaru, Stan.

A arbitrat: Istvan Kovacs.

Acesta a fost ultimul meci din carieră pentru mijlocaşul Florin Lovin.