17.8 C
Știri de ultima orăSportSpadasinii din Bănie, fără medalii la Memorialul „Dumitru Popescu“

Spadasinii din Bănie, fără medalii la Memorialul „Dumitru Popescu“

Campioana olimpică Loredana Dinu (în centru, jos) a fost prezentă la competiţia în memoria fostului ei antrenor. Pe podium nu s-au regăsit sportive din Craiova.

Peste 200 de spadasini de la cluburi din țară s-au întrecut, la sfârșitul săptămânii trecute, la ediția a doua a Memorialului „Dumitru Popescu“, competiție desfășurată în sala de scrimă a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ din Craiova. Sportivii gazdă nu au reușit să urce pe podium, dar au obținut câteva clasări în primele opt locuri.
„De data aceasta nu am mai urcat pe podium, competiția fiind dominată de cluburile private din București, cele care investesc mult și duc sportivii de aceste vârste la multe turnee, unde capătă experiență și curaj. A fost o competiție frumoasă la care a fost prezentă și fiica regretatului Dumitru Popescu, cu familia, dar și campioana olimpică Loredana Dinu, sportivă reprezentativă a domnului profesor.
Sportivii au fost premiați, cu diplome, medalii, cupe, tricouri“, a spus ieri Dorian Pârvan, antrenor la LPS „Petrache Trișcu“ și CS Universitatea și fost elev al lui Dumitru Popescu. De la LPS „Petrache Trișcu“, în primii opt s-au clasat următorii sportivi: Andreea Popeci – locul șase (categoria 8-9 ani), Maria Groza – locul șase (10-11 ani), Andreea Găman – locul opt (12-13 ani), Iulia Rînda – locul șapte, Andreea Dobran – locul opt (ambele la categoria speranțe), Robert Popescu – locul cinci (14-15 ani), Marius Bigea – locul opt (12-13 ani) și Sebastian Toma – locul opt (8-9 ani) Sportivii sunt antrenați de profesorii Dorian Pârvan, Radu Podeanu, Mădălina Mincu, Daniel Matache, Claudiu Ștefan și Gabriela Vecea. Competiția a fost organizată de LPS „Petrache Trișcu“, CS Universitatea, DJST Dolj și ISJ Dolj.