10 C
Știri de ultima orăSportPandurii n-au încurcat-o pe Dinamo în drumul spre play-off

Pandurii n-au încurcat-o pe Dinamo în drumul spre play-off

Formația Pandurii Târgu Jiu nu a reușit să se autodepășească și să-i pună probleme lui Dinamo București, la Severin, în etapa a 26-a, ultima din campionatul regulat al Ligii I. Gorjenii au pierdut întâlnirea de ieri seară cu 2-0, golurile „câinilor“ fiind marcate de Nemec (’34) și Nistor (’85). În urma acestui rezultat, Dinamo s-a calificat în play-off-ul competiției.

Pandurii: Stanca – Samson, C. Ene, Fl. Ilie, Bușu – Zaina (’37, Firțulescu), Ket Jeffrey – Surugiu (’71, Yasin), Stana (’55, Trifu), Hlistei – Negruț. Antrenor: Flavius Stoican.

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Maric (’76, Ceccarelli), St. Filip – Busuladzic, Nistor – Bawab (’59, P. Petre), Palic, Bumba – Nemec (’86, Rivaldinho). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonașe galbene: Hlistei ’62 / Busuladzic ’67.

Au arbitrat: Adrian Viorel Cojocaru – Ciprian Florin Danșa, Andrei Constantinescu; Cătălin Popa.

Observatori: Nicolae Grigorescu, Ion Craiu.

Stoican a periat „câinii“

Antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, Flavius Stoican, a declarat că Dinamo a făcut diferenţa prin prisma experienţei şi a jucătorilor de calitate.

„Dinamo a ştiut să fructifice ocaziile. Per total, o victorie meritată pentru Dinamo, se vede că au calitate. Am avut un prim sfert de oră bun, apoi am cedat, am primit gol după o greşeală personală. În repriza a doua, am avut şansa de a egala. Dinamo e o echipă cu experienţă, mai sigură pe ea. În jocul nostru s-a văzut un pic de teamă. Cred că puteam face o surpriză cu ceva şansă. Clar Dinamo merită să fie în play-off, are jucători care pot face diferenţa. Nistor a marcat un gol senzaţional, îşi pune amprenta asupra jocului în multe partide. Noi vom juca în play-out cu echipe aflate la nivelul nostru“, a spus Flavius Stoican, la Dolce Sport.