10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Gorjenii n-au reușit mare lucru la Botoșani

Fotbal / Gorjenii n-au reușit mare lucru la Botoșani

Formația Pandurii Târgu Jiu a pierdut, scor 1-3, partida susținută duminică în deplasare în compania echipei FC Botoșani, în etapa a 25-a, penultima din campionatul regulat al Ligii I.
Moldovenii au deschis scorul prin Mihai Roman, care a reluat cu capul o centrare de pe stânga, de la Laurențiu Buș (‘11, 1-0).
Gorjenii au replicat nouă minute mai târziu, când Hlistei i-a pasat pe culoar lui Negruț, iar acesta a șutat pe lângă Cobrea, ieșit în întâmpinare (‘20, 1-1).
Botoșenenii au reintrat în avantaj după pauză, când Kuku l-a învins pe Daniel Popescu cu un șut de la zece metri (‘64, 2-1).
Gazdele și-au majorat avantajul de pe tabelă cu zece minute înainte de final, Kuku i-a pasat lui Golofca, iar acesta a șutat la vinclu de la nouă metri (’80, 3-1).
FC Botoșani: Cobrea – Patache (‘46, Golofca), Tincu, Miron, Popovici – Cârstocea (‘75, Vașvari), Cucu – Roman, Bordeianu (‘46, Morunțan), Buș – Kuku. Antrenor: Leo Grozavu.
Pandurii: D. Popescu – Samson, Ene, Ilie, Bușu – Zaina – Firțulescu (‘46, Trifu), Ket (’78, Pârcălabu), Stana (‘58, Batin), Hlistei – Negruț. Antrenor: Flavius Stoican.
Cartonașe galbene: Trifu, Ene.
Au arbitrat: Andrei Chivulete – Florin Păunescu, Adrian Popescu; Eduard Ioniță.
Observatori: Costin Ioan Toma, Cătălin Popa.
În runda următoare, Pandurii Târgu Jiu, care ocupă locul 12, va primi vizita lui Dinamo București.