7.3 C
Știri de ultima orăSportCinci medalii pentru pugiliștii olteni la Campionatul Naţional U22

Cinci medalii pentru pugiliștii olteni la Campionatul Naţional U22

Doar 41 de pugiliști din țară au participat la prima ediţie a Campionatului Naţional de box U22 (sportivi sub 22 de ani), desfășurat recent în orașul Brăila. Competiția a fost un criteriu de selecţie în vederea participării la Campionatul European U22, programat luna viitoare tot la Brăila.
Oltenia a avut cinci sportivi medaliați la acest campionat. La categoria 75 kilograme, Dănuţ Ionescu (CSM Râmnicu Vâlcea) l-a învins pe Adrian Ciobanu (Alro Slatina). Sportivii craioveni s-au întors cu trei medalii de la campionatul U22. Supergreul Alberto Ispas, legitimat la Clubul Sportiv Municipal (CSM), a obținut medalia de argint, după ce a fost învins în finala categoriei +91 kilograme de Daniel Berciu (Dinamo București). Tot de la CSM, Bogdan Marinași (56 kg) a luat medalia de bronz, fiind învins de viitorul campion al categoriei, Robert Jitaru (Steaua). Ispas și Marinaș sunt antrenați de Constantin Cucu. Alți doi elevi ai lui Cucu, Darius Stănică și Bogdan Stancu, au participat la categoria 60 de kilograme, dar au pierdut din primul meci. „Această competiție a venit așa, pe nepusă masă, pentru că nu era trecută inițial în calendarul competițional și ne-a luat cam pe nepregătite. Am mers cu patru sportivi și am luat două medalii. La 60 kilograme speram și acolo la medalie, dar nu a fost să fie“, a spus ieri Cucu. Și clubul SCM Craiova a avut un medaliat, Daniel Băran, care a obținut bronz la categoria 69 de kilograme. Antrenorul său, Ion Joița, se aștepta ca Daniel să dispute finala. „Băran a câștigat primul meci în fața unui sportiv din Năvodari, apoi a fost învins de viitorul campion, Marian Pița, de la Steaua. Pierduse în prima repriză și am decis să-l retrag. Eu speram să ajungă în finală“, a explicat Joița. Următoarea competiție internă de box va fi Cupa României la feminin, programată pe 27 februarie la Râmnicu Sărat.