16.2 C
Știri de ultima orăSportScrimă (m): CS Universitatea Craiova s-a clasat pe locul șase la Cupa Europei

Scrimă (m): CS Universitatea Craiova s-a clasat pe locul șase la Cupa Europei

Spadasinii craioveni au ocupat locul șase în Germania (foto: FR Scrimă)

Echipa masculină de spadă CS Universitatea Craiova a participat ieri la o nouă ediție a Cupei Europei, găzduită de orașul german Heidenheim.

La startul întrecerii s-au prezentat 22 de formații din Europa, iar România a fost reprezentată la concursul din Germania de către CS Universitatea Craiova. Echipa din Bănie, alcătuită din Mario Persu, Liviu Dragomir, Alin Sbîrcia și Alin Mitrică, și pregătită de Radu Podeanu, s-a clasat la final pe locul șase după următoarele rezultate: tabloul de 32 – 40-34 cu BYF Oslo (Norvegia); tabloul de 16 – 45-30 cu Olimpo de Esgrima (Spania); tabloul de 8 – 40-45 cu Hapoel Kfar-Saba (Israel).