17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Pandurii Târgu Jiu s-a impus și în fața liderului din Tadjikistan

Fotbal / Pandurii Târgu Jiu s-a impus și în fața liderului din Tadjikistan

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat ieri un nou succes în Antalya, „victimă” în amicalul susținut fiindu-i prima clasată din Tadjikistan, FK Istiklol Dushambe. A fost 1-0 pentru gorjeni, care au punctat prin Dragoș Firțulescu în minutul 31.
Pandurii, prima repriză: Stanca – Brînzan, Erico (30, David), Tătaru, Buşu – Firţulescu, Elton, Stana, Hlistei – Dodoi, Dănăricu.
Pandurii, repriza secundă: Daniel Popescu (80, Răzvan Negrilă) – Buşu (60, Trocan), Florin Ilie, Ene, Negoiţă – Hlistei (60, Tudor), Stana, Păcurar, Surugiu – Pîrcălabu, Hamed.
Istiklol Dușanbe Tadjikistan: Nikola Stoshich, Akhtam Nazarov (72, Tabrezi Davlatmir), Artem Baranovski (78, Sohib Savankulov), Amirbek Juraboev (83, Faridun Sharipov), Muhammad Hassan (80, Dilshod Vosiev), David Mavutor , Fathullo Fathulloev (69, Jalilov Romani), Jahongir Ergashev (46, Jahangir Aliyev), Dmitry Barkov, Risto Ristovich (69, Ehson Panchshanbe), Manouchehr Jalilov (75, Siёvush Asrorov).
„Am câştigat şi acest meci cu Istiklol Dushambe, iar victoria aceasta le dă jucătorilor încă o dată posibilitatea să vadă că nu este mare diferenţă între echipele cu care jucăm şi ei. Şi chiar dacă am întâlnit campioana momentului din Tadjikistan, am jucat de la egal la egal cu ei. E nevoie de încredere, şi încrederea aceasta vine odată cu rezultatele pozitive din meciurile amicale. Sigur nu o să semene un meci oficial cu cel amical, dar sunt importante şi aceste victorii din amicale. Mă bucur pentru ei, pentru că fiecare meci pe care îl jucăm îl tratează cu maximă seriozitate. Sunt convins că acestor băieţi le este drag să joace şi vor avea un moral bun atunci când va începe campionatul!”, a declarat antrenorul Flavius Stoican, pentru site-ul clubului.

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat următoarele rezultate în amicalele din Antalya: 1-1 cu FC Anzhi Makhachkala, 2-2 cu Kryliya Sovetov Samara, 0-0 cu FC Neftekhimik, 0-1 cu KS Lechia Gdańsk, 1-0 Jagiellonia Białystok, 1-0 FK Istiklol Dushanbe.

Următorul joc de verificare are loc sâmbătă, oponentă fiind FC Szeged 2011 (locul 8 în Liga a II-a din Ungaria).