16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Pandurii s-au impus în fața liderului din Polonia, Jagiellonia Białystok

Pandurii Târgu Jiu a reuşit ieri o victorie de moral în faţa unei echipe puternice din prima ligă poloneză, Jagiellonia Białystok, ocupanta locului I. Gruparea olteană s-a impus cu 1-0 în acest al cincilea joc de verificare susținut în cadrul cantonamentului din Antalya. Golul gorjenilor a fost marcat de Dănăricu în minutul 33.

Pandurii, prima repriză: Răzvan Stanca – Ciprian Negoiţă, Erico da Silva, Cornel Ene, Sorin Bușu, Adelin Pîrcălabu, Elton da Silva, Daniel Stana, Cătălin Hlistei, Daniel Mărgărit, Bogdan Dănăricu.
Pandurii, repriza a doua: Răzvan Stanca (65, Răzvan Negrilă) – Sorin Bușu (83, Cosmin Mihai), Florin Ilie, Ionuţ Tătaru, Ionuţ Trocan, Dragoş Firţulescu, Paul Păcurar, Laurenţiu Tudor, Ionuţ Zaina (83, Ionuţ David), Olivian Surugiu, Yasin Hamed.
Antrenor: Flavius Stoican.

Jagiellonia, prima repriză: Hubert Gostomski – Paweł Olszewski, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus – Rafał Grzyb, Damian Szymański – Przemysław Mystkowski, Dawid Polkowski, Arvydas Novikovas – Karol Świderski.
Jagiellonia, repriza a doua: Damian Węglarz – Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Taras Romanczuk, Jacek Góralski – Przemysław Frankowski, Konstantin Vassiljev, Dmytro Chomczenowski – Fiodor Cernych.

În primele patru amicale, Pandurii Târgu Jiu a înregistrat trei egaluri, 1-1 cu Anzhi Makhachkala, 2-2 cu Kryliya Sovetov Samara și 0-0 cu Neftekhimik, şi o înfrângere, 0-1 cu KS Lechia Gdańsk.
Următorul meci amical al echipei Pandurii este programat mâine, cu FK Istiqlol Dushanbe (locul întâi în prima ligă din Tadjikistan).