sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Bilbao a câștigat prima bătălie cu Barcelona

Fotbal / Bilbao a câștigat prima bătălie cu Barcelona

Neymar și colegii săi au găsit cu greu drumul spre gol la Bilbao

Athletic Bilbao a făcut o partidă bună ieri seară, pe „Estadio San Mames“, în fața echipei FC Barcelona, impunându-se cu 2-1 în prima manșă a optimilor de finală ale Cupei Regelui Spaniei. A fost un meci în care fiecare combatantă a avut repriza ei, prima aparținându-i formației gazdă. Bascii au deschis scorul prin Aritz Aduriz, care a reluat cu capul de la doi metri, la colțul scurt, o centrare venită de pe dreapta de la Garcia (24, 1-0). La doar trei minute, Inaki Williams a mărit avantajul „leilor“ cu un șut puternic lângă bara din dreapta, după o combinație cu Aduriz (27, 2-0).
La reluare, catalanii au ieșit la joc și au dominat ostilitățile, irosind multe ocazii clare de gol. Au și marcat, prin Lionel Messi, care a redus din handicap cu un șut bine plasat, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri lateral stânga (52, 2-1), dar soarta calificării în sferturi se va decide în retur.
Bilbao: Iraizoz – Boveda, Etxeita, Laporte, Balezianga – San Jose, Iturraspe – Williams (84, Elustondo), Garcia, Saborit (68, Muniain) – Aduriz (78, Eraso). Antrenor: E. Valverde.
Barcelona: ter Stegen – Roberto, Pique, Umtiti (88, Paco), Alba – Rakitic (71, A. Gomes), Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: L. Enrique.
Cartonașe galbene: Aduriz, Iturraspe (2), R. Garcia (2) / Umtiti, Iniesta, Alba, Busquets.
Cartonașe roșii: Raul Garcia 74, Iturraspe 81.
A arbitrat: D. Fernandez Balaban.

Catalanii acuză dur arbitrajul, susținând că gruparea blaugrana merita două penaltiuri.
„Vrem să jucăm fotbal, nu suntem la ruletă. Asta provoacă arbitrajul. Am avut penalti la Neymar şi încă unul la mine, dar cu toţii ştim cum funcţionează asta”, a declarat fundașul Gerard Pique.

Cupa Regelui Spaniei, primul tur al optimilor: marți: Valencia – Celta Vigo 1-4, Osasuna – Eibar 0-3, La Coruna – Alaves 2-2, Las Palmas – Atletico Madrid 0-2; miercuri: Real Sociedad – Villarreal 3-1, Alcorcon – Cordoba 0-0, Real Madrid – Sevilla 3-0; joi – ora 22.15: Athletic Bilbao – FC Barcelona 2-1.
Partidele retur se vor disputa săptămâna viitoare.