marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile Europa League

Fotbal / Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile Europa League

Antrenorul Marius Şumudică şi elevii săi se bucură pentru o calificare istorică (foto: Mediafax)

Astra Giurgiu s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League, după ce a terminat la egalitate cu AS Roma, 0-0, aseară, pe Arena Națională din București, în ultima etapă din Grupa E, iar Austria Viena a pierdut cu 2-3 la Plzen.

Campioana României a reuşit un egal de prestigiu cu AS Roma și o calificare remarcabilă, în premieră, în primăvara europeană.

Astra: Silviu Lung jr – Alexandru Stan, Cristian Săpunaru, Cristian Oros, Fabricio (72,Daniel Florea), Viorel Nicoară – Takayuki Seto, Florin Lovin, Filipe Teixeira – Denis Alibec (90,Daniel Niculae), Constantin Budescu (88, Boubacar Mansaly). Antrenor: Marius Șumudică.
AS Roma: Allisson Becker – Bruno Peres, Thomas Vermaelen, Juan Jesus, Moustapha Seck – Kevin Strootman (70,Radja Nainggolan), Gerson – Stephan El Shaarawy (70, Edin Dzeko), Juan Iturbe, Emerson Palmieri (89, Riccardo Marchizza) – Francesco Totti. Antrenor: Luciano Spalletti.
Steaua a ratat calificarea în primăvara europeană

Tot aseară, Steaua București a ratat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Europa League după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul din deplasare cu echipa spaniolă Villarreal,  în Grupa L a competiției.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nicola Sansone, în minutul 15, și Manu Trigueros (88). Vlad Achim a egalat pentru oaspeți în minutul 55.

Villarreal: Sergio Asenjo – Mario Gaspar, Mateo Musacchio (39,Alvaro), Victor Ruiz, Jaume Coste – Jonathan dos Santos, Manu Trigueros, Bruno Soriano, Roberto Soriano – Cédric Bakambu (85,Rodrigo Hernandez), Nicola Sansone (80,Rafael Borre). Antrenor: Fran Escriba.

Steaua: Florin Niță – Gabriel Tamaș, Wilfried Moke, Alin Toșca, Marko Momcilovic – Gabriel Enache (46,Bojan Golubovic), Mihai Pintilii (55,Vlad Achim), Alexandru Bourceanu,William de Amorim – Adrian Popa, Fernando Boldrin (76,Ovidiu Popescu). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Steaua a încheiat grupa pe locul 4, cu 6 puncte, câte a acumulat și FC Zurich. Echipa elvețiană a ocupat însă poziția a treia, grație rezultatelor directe. În șaisprezecimi de finală au mers Osmanlispor, câștigătoarea grupei, cu 10 puncte, și Villarreal, 9 p.

Steaua a rămas în inferioritate numerică în minutul 79, când Tamaș a primit al doilea cartonaș galben. Chiar în zece oameni, Steaua ar fi putut egala, prin Goubovic, în minutul 90+5, iar un rezultat de 2-2 i-ar fi adus calificarea.

În tribune s-au aflat aproape 7.000 de români.

În celălalt meci al grupei, disputat la aceeași oră, Osmanlispor a învins-o acasă pe FC Zurich cu scorul de 2-0, după golurile lui Delarge din minutul 83 și Kilicaslan (89).