20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMarius Copil, în optimile turneului challenger de la Bratislava

Marius Copil, în optimile turneului challenger de la Bratislava

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, marți seara, în optimile de finală ale turneului challenger de la Bratislava (Slovacia), dotat cu premii totale de 85.000 de euro, după ce a trecut cu 7-6 (4), 6-3 de germanul Lukas Klein.

Copil (26 ani, 138 ATP) a reușit nu mai puțin de 22 de ași în acest meci, care a durat o oră și 29 de minute. Klein (18 ani), jucător aflat pe locul 1.108 în lume, a realizat 6 ași.

Copil și-a asigurat un cec de 1.460 euro și 9 puncte ATP, iar în turul secund îl va înfrunta pe rusul Aleksandr Kudriavțev, care s-a impus surprinzător în fașa cehului Lukas Rosol, al cincilea favorit, cu 7-6 (6), 2-6, 6-3.

Copil și Kudriavțev (31 ani, 173 ATP) s-au confruntat de trei ori până acum, singura victorie a rusului venind în 2011, în primul tur la Bergamo (challenger), când Copil a abandonat la scorul de 5-2 în primul set. Arădeanul s-a impus de două ori la Kazan, în 2011, în primul tur, cu 6-3, 7-6 (3), și în 2012 în sferturi, cu 4-6, 6-3, 6-4.