16.7 C
Știri de ultima orăSportVolei (m): România, învinsă de Cehia în preliminariile Campionatului European

Volei (m): România, învinsă de Cehia în preliminariile Campionatului European

Românii (în albastru) au fost învinşi de Cehia, echipă care a încheiat turneul cu punctaj maxim (foto: Alexandru Vîrtosu)

Naționala masculină de volei a României a fost întrecută aseară de echipa Cehiei cu scorul de 3-0 (25-13, 25-17, 25-21),  în Sala Polivalentă din Craiova, într-un meci din Grupa F a fazei a doua a preliminariilor Campionatului European de volei masculin 2017.

Cehia s-a impus după o oră și 19 minute, iar România rămâne cu o singură victorie în cele trei meciuri din Bănie.

Tricolorii au fost dominaţi clar și nu au condus decât în trei rânduri în setul al doilea.

În celălalt meci al zilei, Estonia a dispus de Macedonia cu 3-2.

Cehia a terminat turneul pe primul loc, cu 9 puncte, urmată de Estonia, 5 puncte, România, 3 puncte, Macedonia, 1 punct. Al doilea turneu va avea loc în perioada 23-25 la Jablonec (Cehia).

Câștigătoarea grupei se va califica la turneul final, iar echipa de pe locul al doilea va merge în faza a treia a preliminariilor.