12.6 C
Știri de ultima orăSportKeșeru și Hoban, marcatori în Liga Campionilor

Keșeru și Hoban, marcatori în Liga Campionilor

Claudiu Keșeru a dus-o pe Ludogoreț în grupele Ligii Campionilor

Sita a cernut valorile marți seară în Liga Campionilor, când a avut loc manșa a doua a play-off-ului, în faza grupelor ajungând și fotbalistul român Claudiu Keșeru, care a și marcat pentru Ludogoreț. Și Ovidiu Hoban a înscris pentru Hapoel Beer Sheva, dar gruparea din Israel a părăsit competiția.

Atacantul Claudiu Keșeru a parafat calificarea echipei Ludogoreț Razgrad în grupele Ligii Campionilor, după 2-2 cu Viktoria Plzen, în Cehia. Ludogoreț câștigase în tur cu 2-0. Gazdele au deschis scorul prin Michal Duris (‘7), bulgarii au replicat prin Virgil Misidjan (‘17), Viktoria a preluat din nou conducerea după reușita lui Ales Mateju (‘64), însă Claudiu Keșeru a închis tabela în prelungiri (‘90+5).
Fundașul Cosmin Moți a fost integralist la Ludogoreț, iar Keșeru a intrat în minutul 76. Andrei Prepeliță nu a făcut parte din lotul echipei bulgare.
Plzen: Kovacik – Mateju, Hejda, Hubnik, Limbersky – Petrzela (‘83, Kovarik) Hromada, Horava (‘88, Baranek), Kopic – Duris (‘84, Krmencik), Bakos. Antrenor: R. Pivarnik.
Ludogoreț: Stoyanov – Minev, Moți, Palomino, Natanael – Dyakov (‘80, Companharo), Sasha – Wanderson (‘85, Plastun), Marcelinho, Vura (‘76, Keșeru) – Cafu. Antrenor: G. Dermendzhiev.

Hapoel Beer Sheva nu continuă lupta

Mijlocașul Ovidiu Hoban, jucător care a evoluat în trecut și la FC Universitatea Craiova, a înscris al doilea gol pentru Hapoel Beer Sheva, care a dispus cu 2-0 de Celtic Glasgow, insuficient însă pentru calificarea în grupe, după ce în tur scoțienii învinseseră cu 5-2. Primul gol al israelienilor a fost reușit de Ben Sahar, în minutul 21. De menționat faptul că Hapoel a irosit un penalti prin Maharan Radi (‘15).
Beer Sheva: Goresh – Bitton, Vitor (‘75, Shabtai), Tzedek, Davidazde – Radi, Ogu, Hoban – Melikson (‘34, Buzaglo), Maranhao (‘19, Sahar), Nwakaeme. Antrenor: B. Bakhar.
Celtic: Gordon – Lusting, Toure, Tierney – Janko, Bitton, Brown, McGregor (‘65, Sviatchenko), Sinclair – Forest (‘46, Rogic) – Griffiths (‘57, Dembele). Antrenor: B. Rogers.

Porto, victorioasă la Roma

Un rezultat surpriză s-a produs în Italia, la „Cetatea Eternă“. FC Porto s-a calificat în grupele Ligii Campionilor după ce a dispus cu 3-0 de AS Roma, în tur italienii reușind o remiză în Portugalia, 1-1. „Dragonii“ au deschis scorul în minutul 7, prin Felipe, iar apoi romanii au rămas în nouă oameni, după ce De Rossi (‘39) și Emerson (‘50) au fost eliminați pentru faulturi dure. Lusitanii au decis soarta calificării prin golurile marcate pe contraatac de mexicanii Layun (‘73) și Corona (‘75).
AS Roma: Szczesny – Peres, Manolas, De Rossi, Jesus – Strootman, Paredes (‘42, Emerson) – Salah, Nainggolan, Perotti (‘85, Gerson) – Dzeko (‘59, Iturbe). Antrenor: L. Spalletti.
FC Porto: Casillas – D. Pereira, Felipe, Marcano, Telles – Herrera, M. Perreira (‘45+2, Layun) – Corona, Otavinho (‘57, S. Oliveira), Andre – Silva (‘66, Adrian). Antrenor: S. Espirito.

Legia merge mai departe

O calificare scontată a obținut-o Legia Varșovia. Polonezii nu au apăsat prea tare accelerația și au remizat, 1-1, cu formația irlandeză Dundalk, pe stadionul „Wojska Polskiego“, însă succesul din tur cu 2-0 nu le-a pus în pericol calificarea în grupele Ligii Campionilor. Golurile de la Varșovia au fost marcate de Michal Kucharczyk (‘90+2), pentru gazde, respectiv Robbie Benson (‘19), pentru oaspeți. De menționat că Legia a evoluat în inferioritate numerică din minutul 67, când Adam Hlousek a încasat cel de-al doilea cartonaș galben.
Legia: Malarz – Broz, Lewczuk, Pazdan, Hlousek – Odjidja Ofoe – Langil (‘65, Guilherme), Jadlowiec, Moulin (‘90+3, Prijovic), Kucharczyk – Nikolics (‘71, Bereszynski). Antrenor: B. Hasi.
Dundalk: Rogers – Gannon, Barrett, Boyle, Massey – Shields (‘83, Meedan) – McEleney (‘88, O’Connor), Finn, Benson, Horgan – McMillan. Antrenor: S. Kenny.

Monaco a „scufundat-o“ pe Villarreal

O victorie „scurtă“ a înregistrat-o AS Monaco în returul cu Villarreal. A fost 1-0 pentru gruparea franceză, golul fiind marcat tocmai în minutul 90+1, de Fabinho, din penalti. În Spania scorul fusese 2-1 pentru Monaco, elevii lui Leonardo Jardim asigurându-și astfel prezența în faza grupelor Ligii Campionilor.
Monaco: Subasic – Raggi, Glik, Jemerson, Sidibe – Bakayoko, Fabinho – Dirar, Silva, Lemar (‘68, J. Moutinho) – Germain (‘81, Carrillo). Antrenor: L. Jardim.
Villareal: Mario Gaspar, Musacchio, Ruiz, J. Angel (‘67, J. Costa) – Castilejo, Trigueros, Bruno, Soriano (‘80, N’Diaye) – Borre (‘75, L. Suarez), Pato. Antrenor: F. Segura.
Tragerea la sorți a grupelor va avea loc astăzi, de la ora 19.00 (Eurosport 1).