12.6 C
Știri de ultima orăSportJO Rio - Gimnastică: Drăgulescu a ratat dramatic medalia la sărituri. Ponor, doar locul şapte

JO Rio – Gimnastică: Drăgulescu a ratat dramatic medalia la sărituri. Ponor, doar locul şapte

Gimnastul român Marian Drăgulescu a încheiat aseară finala de la sărituri pe locul al patrulea în cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Drăgulescu a pierdut la departajare medalia de bronz, în condiţiile în care a avut acelaşi punctaj ca sportivul clasat pe trei, dar o execuţie mai slabă.

Medalia de aur i-a revenit nord-coreeanului Se Gwang Ri, cu o notă de 15.691 (15.616 la prima săritură şi 15.766 la a doua). Ambele exerciţii au avut o dificultate de 6.4. Argintul a fost câştigat de către rusul Denis Abliazin, punctat cu 15.516 (15.600 la prima săritură şi 15.433 la a doua).

Celelalte poziţii au fost completate în ordine de către Nikita Nagornyy (Rusia) – 15.316, Oleg Verniaiev (Ucraina) – 15.316, Tomas Gonzales (Chile) – 15.137 şi Igor Radivilov (Ucraina) – 15.033.

Marian Drăgulescu (35 de ani), legitimat la CSA Steaua Bucureşti, rămâne cu trei medalii la Jocurile Olimpice, cucerite în 2004 la Atena.

Tot aseară,  Cătălina Ponor s-a clasat pe locul 7 în finala de la bârnă. Medalia de aur a fost câştigată de către olandeza Sanne Wevers.

Cătălina Ponor a fost notată cu 14.000: 5.800 dificultate şi 8.200 execuţie. Românca şi-a început exerciţiul a cincea şi a ştiut imediat că nu va lua o medalie. Ponor a încheiat penultima în concurs, doar canadianca Isabela Onyshko fiind mai slabă (13.400).

Olandeza Sanne Wevers a primit cea mai bună notă, 15.466, având exerciţiul cu cea mai mare dificultate din concurs (6.6). Medaliile de argint şi bronz le-au revenit americancelor Lauren Hernandez (15.333) şi Simone Biles (14.733).

Cătălina Ponor (28 de ani) are cinci medalii la Jocurile Olimpice în palmares: trei de aur la Atena în 2004, una de argint şi una de bronz în 2012 la Londra.

România rămâne fără medalii olimpice la gimnastică după 44 de ani. De la Montreal 1976 şi până la Londra 2012 inclusiv, România a câştigat cel puţin o medalie de aur.