5.3 C
Știri de ultima orăSportJudoka de la „Trișcu“ și CSM au încheiat sezonul cu noi medalii

Judoka de la „Trișcu“ și CSM au încheiat sezonul cu noi medalii

Instructorul Amalia Doană, alături de una dintre medaliate

La sfârșitul săptămânii trecute au avut loc ultimele două competiții de judo din sezonul primăvară-vară, iar sportivii de la cluburile craiovene au urcat și de data aceasta pe podium. La Skopje (Macedonia) s-a desfășurat Campionatul Balcanic, la categoria U15, iar Oana Andrei a obținut medalia de argint în limitele categoriei 48 kg. Sportiva este legitimată la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu“ și este pregătită de profesorul Mihai Voinea. În același timp, la Timișoara s-a disputat Campionatul Național, la U10 și U11, iar craiovenii s-au întors acasă cu patru medalii. La U10, trei judoka de la CSM Craiova au urcat pe podium. Lucian Ciciu (42 kg) şi Bianca Sarașniță (44 kg) au obținut medalie de argint, iar Lucia Grama (22 kg) s-a clasat pe locul trei. La aceeași categorie de vârstă, colega lor de club, Alexia Ușurelu (36 kg), s-a clasat pe locul cinci. La U11, Ariana Munteanu (44 kg) a urcat pe a doua treaptă a podiumului, iar Alexandra Dumitrașcu (52 kg) și Mihaela Cătănescu (+52 kg) au încheiat concursul pe locul cinci. Toate sunt legitimate la LPS „Petrache Trișcu“.
Cele cinci medalii obținute de craioveni în weekend se adaugă altor două de aur cucerite în urmă cu două săptămâni de Andreea Stan și Erica Văduva, ambele de la LPS „Petrache Trișcu“. „Am încheiat sezonul cu noi medalii. De fapt, la toate competițiile la care am participat am urcat pe podium. Acum, la Timișoara s-a făcut deplasarea din banii mei, pentru că la liceu nu mai avem fonduri. Până în toamnă, când avem concurs la echipe și la sol, nu mai avem competiții. În perioada următoare vom face antrenamente comune cu niște italieni de la un club unde lucrează o fostă sportivă de-a mea, stabilită în Italia“, a spus Mihai Voinea, cel care se ocupă de pregătirea sportivilor împreună cu Adrian Nicola și instructorul Amalia Doană.