5.3 C
Știri de ultima orăSportNaţionala feminină de handbal a României s-a calificat la Campionatul European din Suedia

Naţionala feminină de handbal a României a învins miercuri, la Kaunas, selecţionata Lituaniei, scor 34-24 şi s-a calificat la turneul final al Campionatului European din Suedia, competiţie care va avea loc în perioada 4-18 decembrie, informează Mediafax. România s-a calificat la Campionatul European de handbal feminin din Suedia, după un succes clar la Kaunas cu Lituania, scor 34-24, şi după victoria echipei Norvegiei în Belarus cu 32-22, ambele meciuri desfăşurate în grupa preliminară 1. România şi Norvegia au obţinut matematic prezenţa la turneul final, înaintea ultimelor partide din grupă programate sâmbătă: România – Belarus (ora 19.00, P. Neamţ) şi Norvegia – Lituania. Tricolorele au obţinut fără emoţii calificarea la Euro 2016, aşa cum a fost şi succesul din Lituania. Chiar şi fără Neagu şi Manea în echipă, superioritatea României a fost evidentă în faţa unui adversar modest, fără rezultate importante la nivel internaţional de mai bine de 15 ani. După numai 12 minute desfăşurate la Kaunas, naţionala conducea deja cu 10-2. România a înscris constant cu linia de 6 metri, fie pe contraatac, fie în „poziţional”, primele 10 din 12 goluri fiind în contul jucătoarelor Udriştoiu, Ardean, Chintoan şi Tănăsie. Diferenţa maximă a fost atinsă încă din minutul 21, scor 15-4. Tomas Ryde şi Costică Buceschi şi-au putut urmări astfel din timp şi de planul secundar pentru acest meci, cel de a rula toate jucătoarele avute la dispoziţie. Avantajul de 11 goluri s-a menţinut în câteva rânduri şi în repriza a doua. După 60 de minute, România s-a impus cu 34-24, scor care a reprezentat şi cea mai clară victorie din aceste preliminarii. Rezultatul de referinţă al acestei campanii rămâne însă acea victorie cu Norvegia înregistrată la Cluj, scor 25-20. Naţionala feminină de handbal a României îşi poate concentra acum toate atenţia către cel mai important examen al acestei perioade de timp, Jocurile Olimpice de la Rio, competiţie care se va desfăşura în perioada 5-21 august.

Lituania: Janusauskaite, Stukaite – portari; Repeckaite 3, R. Ivanauskaite, Rukaite, B. Ivanauskaite 7, Ilciukaite 3, Satkauskaite 5, Kniubaite 1, Drevinskiene, Aglinskaite, Verbovik 4, Lubyte, Kazlauskaite 1, Vareikiene. Antrenor: Antanas Skarbalius.

România: Ungureanu, Munteanu – portari; Udriştoiu 3, Szucs 1, Brădeanu, Perianu 3, Ardean 4, Tiron 3, Cartaş 1, Zamfirescu 2, Tănăsie 4, Geiger, Buceschi 4, Chintoan 6, Vizitiu 2, Chiper 1. Antrenor: Tomas Ryde.