8 C
Știri de ultima orăSportFotbal / România – RD Congo, scor 1-1, într-un joc amical

Fotbal / România – RD Congo, scor 1-1, într-un joc amical

Naţionala României a încheiat la egalitate, scor 1-1, în această seară, pe stadionul „Giuseppe Sinigaglia” din Como, disputa cu Republica Democrată Congo, acesta fiind primul joc amical susţinut de tricolori în cantonamentul de pregătire a Campionatului European, ce se desfăşoară în Italia. Golul elevilor lui Anghel Iordănescu a fost marcat de Nicuşor Stanciu în minutul 27, cu un şut pe lângă portarul Kudimbana, după ce a scăpat singur spre poartă. Surpriza s-a produs în minutul 87, când fostul jucător al Petrolului Ploieşti, Jeremy Bokila, a egalat.

România: Pantilimon – Săpunaru, Găman, Chiricheş, Raţ (’89, Toşca) – Ropotan (’46, Prepeliţă), Pintilii – Popa (’59, Torje), Stanciu (’78, Keşeru), Chipciu (’59, Maxim) – Alibec (’68, Hora).

RD Congo: Kudimbana – Mpeko (’78, Bokila), Zakuani, Tisserand, Mutambala – Bompunga, Maghoma – Cedrick (’75, Bokata), M’Poku, Mubele Ndombe (’90, Arnold) – Bakambu.

Cartonaş galben: Bompunga ’48.

A arbitrat: Paolo Valeri (Italia).

În cadrul cantonamentului din Italia, naţionala României va mai disputa un meci amical cu prima reprezentativă a Ucrainei. Cu şapte zile înaintea debutului la Campionatul European, România va susţine un joc-test contra Georgiei, la Bucureşti, pe Arena Naţională.

La Campionatul European, România face parte din grupa A, alături de ţara gazdă, Franţa, Elveţia şi Albania. Tricolorii vor juca meciul de deschidere al turneului final împotriva Franţei, pe 10 iunie, de la ora 22.00, pe „Parc de Princes”.