14.5 C
Știri de ultima orăSportMisiune dificilă pentru SCM în „sferturile“ Cupei

Misiune dificilă pentru SCM în „sferturile“ Cupei

SCM Craiova – HCM Roman, HCM Baia Mare – HC Zalău, Dunărea Brăila – Unirea Slobozia şi Rapid Bucureşti – CSM Bucureşti sunt cele patru sferturi de finală ale Cupei României la handbal feminin, conform tragerii la sorţi care a avut loc ieri la sediul Federaţiei Române de Handbal. Partidele se vor desfăşura într-o singură manşă, pe 11 mai, pe terenul primelor echipe extrase din urne. În cazul egalităţii după 60 de minute, se va trece direct la executarea aruncărilor de la șapte metri. Învingătoarele se vor califica la turneul Final Four, gazda urmând să fie anunţată zilele următoare. Duelul dintre SCM Craiova şi HCM Roman, programat miercuri, ora 18.00, în Polivalenta din Bănie, este de departe cel mai echilibrat joc al sferturilor de finală. Ambele formaţii s-au clasat în afara locurilor de cupă europeană la sfârşitul campionatului, iar Cupa României reprezintă ultima şansă pentru a prinde un bilet pentru Europa în sezonul următor. „Va fi o partidă foarte grea, dar important este să fim pregătite sută la sută pentru a aborda în condiţii cât mai bune acest joc. Ne dorim să obţinem o victorie frumoasă şi sper să vină spectatori mulţi la meci“, au fost primele cuvinte ale antrenoarei formației oltene, Simona Gogârlă. Craiova a încheiat campionatul pe locul șapte, iar Romanul s-a clasat pe locul cinci. În turul Ligii Naționale, cele două echipe au remizat la Roman, scor 26-26, iar în retur, formația antrenată de Florentin Pera s-a impus cu scorul de 22-17.