12.6 C
Știri de ultima orăSportViitorul Cârcea a copiat-o pe Liverpool

Viitorul Cârcea a copiat-o pe Liverpool

Cârcea (în galben) şi Cetate au oferit un meci spectaculos (foto: Alexandru Vîrtosu)

Derbiul Doljului, Viitorul Cârcea – Tractorul Cetate, disputat joi seară, în cadrul etapei 4-a din play-off, s-a ridicat cu mult peste aşteptări. A fost un fel de Liverpool – Dortmund 4-3, doar că s-au marcat mai multe goluri şi s-au acordat numai puţin de trei penaltiuri, unul ratat, şi cu răsturnări de situaţie. La final a fost 5-4, iar Cârcea îi suflă în ceafă liderului Tractorul Cetate.

Tractorul a dat tonul, Viitorul a ţinut isonul

Partida a început cu oaspeţii mai prezenţi în joc şi mai eficienţi în atac. Tractorul Cetate a deschis scorul prin Dorel Stoica (la minge, foto 2), acesta transformând un penalti obţinut de Alin Sârbu (‘6, 0-1).

_DSC0030

Oaspeţii au redus la tăcere asistenţa din tribune în minutul 13, când Jilcu a marcat în urma unei lovituri libere de la 25 de metri (0-2).

_DSC0016

Antrenorul cârcenilor, Ionuţ Ţiclea, şi-a certat elevii de la margine şi i-a îndemnat să atace, iar strigătele sale au dat roade, pentru că Viitorul a egalat până la pauză. Prima reuşită a fost semnată de Mădălin Poenaru, care a reluat cu capul, de la şapte metri, o centrare venită de pe dreapta (’27, 1-2).

_DSC0026

Impulsionaţi de reuşită, gazdele au continuat să preseze, iar în minutul 36 Bogdan Chirea a reluat de la opt metri imparabil, după ce Stuparu nimerise bara în faza premergătoare (2-2).

_DSC0039

Nebunie după pauză

La reluare s-a jucat care pe care şi în câteva rânduri s-a remarcat şi Sebastian Colţescu, care a dictat alte două penaltiuri pentru oaspeţi. Prima lovitură de pedeapsă a indicat-o în urma unui duel între Stănia şi Boboescu (’63). Dorel Stoica şi-a asumat execuţia, dar Dragomir a intuit colţul şi a respins (’64).

_DSC0067

Gazdele au replicat imediat, au intrat în avantaj graţie lui Aurel Chirea, care a reluat de la zece metri o minge respinsă în faţă de portarul Piţică (’71, 3-2).

_DSC0070

A venit rândul lui Bogdan Chirea să marcheze, a făcut-o direct din corner, portarul contribuind şi el prin plasamentul prost (’76, 4-2).

_DSC0076

A urmat un alt penalti pentru oaspeţi, dar de data asta a şutat Alin Sârbu şi a fost gol (’79, 4-3).

_DSC0082

La doar două minute a egalat Silviu Ghiţă şi meciul a devenit foarte tensionat (’81, 4-4).

_DSC0083

Viitorul Cârcea a dat lovitura de graţie în minutul 89, când Claudiu Mirea a reluat cu capul la vinclu o centrare venită din corner, de pe stânga (’89, 5-4).

_DSC0085

Viitorul Cârcea: Dragomir – Stuparu (’46, Nuţă), Trancă, Mirea, Stănia – Ad. Pârvu, Dumitraşcu – Niţă, B. Chirea, Poenaru (’63, Alămiţă) – Buciuman (’55, A. Chirea). Antrenor: Ionuţ Ţiclea.

Tractorul Cetate: Piţică – Dodoacă (’85, Luca), D. Stoica, Văcaru, Răceanu – Manda (’70, Mihart), Ilie, Brebenel, C. Stancu – Jilcu (’40, Boboescu), Sârbu. Antrenor: Dorel Stoica.

Cartonașe galbene: Stănia, Niţă / Răceanu, Sârbu.

Au arbitrat: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Mihai Dragoş Iliescu.

Observatori: Bogdan Pâncu, Traian Veleanu.

Ionuţ Ţiclea: Avem şanse mari să prindem locul de baraj

Antrenorul Viitorului Cârcea, Ionuţ Ţiclea, şi-a felicitat elevii pentru ambiţia arătată şi a punctat că echipa sa are forţa necesară să încheie play-off-ul pe primul loc.

_DSC0046

„A fost un meci frumos şi ţin să-i felicit pe băieţi că au crezut în ei. Au dat dovadă de mult caracter. Am avut calitate. Credeam că putem întoarce jocul, chiar dacă era 2-0 pentru ei. Cred în băieţi, pentru că sunt cei mai buni. Mai avem mult de muncă, dar vrem să câştigăm în continuare. Fotbalul e foarte frumos când îl joci până la ultimul fluier. Avem bani puţini, nu le dăm băieţilor nu ştiu ce sume, dar nu facem jocurile nimănui. Cârcea joacă pentru Cârcea! Avem şanse să prindem barajul, dar până atunci avem meci greu sâmbătă la Bechet, sperăm să câştigăm. Mai sunt şase finale şi nu trebuie jucate, trebuie câştigate. Le mulţumim celor care au venit să ne vadă, că sunt alături de noi”, a declarat Ionuţ Ţiclea, pentru GdS.

„Ne-a inspirat Liverpool cu Dortmund”

Pe aceeaşi lungime de undă a fost şi căpitanul cârcenilor, Adrian Pârvu, care nu a dorit să comenteze pe tema arbitrajului.

_DSC0061

„A fost un meci frumos şi sper să fim noi cei care vom merge la final la barajul de promovare. Ne-a inspirat Liverpool cu Dortmund, care a fost un meci superb. Am luptat până în ultima clipă şi am crezut în victorie. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Sebastian Colţescu este un arbitru de top şi nu comentez penaltiurile pe care le-a dat. Mă bucur că am luat cele trei puncte şi ne-am apropiat de Cetate. Obiectivul nostru nu este promovarea, dar nu ne dăm la o parte. Dacă va fi să mergem la baraj sperăm să facem o figură frumoasă”, a spus Adrian Pârvu, pentru GdS.

Dorel Stoica, fair-play

Din tabăra celor de la Tractorul Cetate, antrenorul-jucător Dorel Stoica a fost fair-play şi a recunoascut că Viitorul Cârcea a meritat victoria.

_DSC0056

„Îmi pare rău pentru rezultatul acesta şi felicit adversarul. A fost un joc frumos şi de calitate. Cârcea are o echipă bună, cu tineri care joacă de la meci la meci foarte bine. Nouă ne-a lipsit ambiţia, dorinţa de a câştiga şi, din păcate, nici eu nu am putut mai mult. Am ratat acel penalti şi îmi cer scuze colegilor. Sper ca data viitoare să nu mai facem greşelile de astăzi. Se încinge lupta pentru locul de baraj şi se va da până la finalul play-off-ului”, a afirmat Dorel Stoica, pentru GdS.