16.2 C
Știri de ultima orăSportSCM avansează în Cupa României

SCM avansează în Cupa României

IMG_7757

Echipa feminină de handbal SCM Craiova s-a calificat ieri în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a câştigat cu scorul de 35-25 (17-16) partida de pe teren propriu cu Universitatea Cluj. Pentru formaţia din Bănie au evoluat: Paşca, Zivkovic, Petrescu – Horobeţ 7, Şelaru, Georgescu, Zivkovic 4, Gavrilă 2, Apipie, Landre 3, Andrei 6, Băbeanu 5, Florica 4, Iovănescu 4, Cioaric. Pe final de partidă, Horobeţ s-a accidentat şi a fost transportată la spital.

„Fetele au jucat extraordinar, au avut o determinare deosebită și am câștigăm. Sper că în meciul următor vom juca la fel de bine și vom merge în Final Four-ul Cupei României. Sper ca Horobeț să nu aibă nimic grav, doar o simplă lovitură, că ne-am săturat de accidentări”, a spus antrenoarea Simona Gogârlă la finalul partidei.

Celelalte rezultate înregistrate în optimile de finală ale Cupei României: Unirea Slobozia – Măgura Cisnădie 32-22, CSM Bisitrița – Rapid București 28-34, CSM Ploiești – HCM Baia Mare 27-29, Danubius Galați – HCM Roman 16-33, Dunărea Brăila – HCM Vâlcea 28-25, HC Alba Sebeș – HC Zalău 35-36, Corona Brașov – CSM București 29-33.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală are loc în 4 mai, iar meciurile din turul următor se va disputa pe 11 mai.