17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Chiricheş a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli

Fotbal / Chiricheş a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli

Chiri

Fundaşul român Vlad Chiricheş (foto) a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli, sâmbătă seară, în meciul câştigat cu scorul de 3-1 în faţa formaţiei Chievo Verona, pe teren propriu, în etapa a 28-a, informează Agerpres.

Chiricheş a început ca titular şi a fost deposedat în minutul 2 de Nicola Rigoni, care a deschis scorul. Argentinianul Gonzalo Higuain (’6) a restabilit la scurt timp egalitatea, iar internaţionalul român s-a revanşat pentru eroarea sa în minutul 38, când a adus echipa gazdă în avantaj, după o centrare venită de la Jorginho. Jose Callejon (’70) a închis tabela pentru Napoli.

Chiricheş a jucat tot meciul la Napoli, bifând a şasea prezenţă în Serie A. El mai are şapte partide în Europa League (un gol) şi două meciuri în Cupa Italiei.

În clasament, pe primul loc se află Napoli, cu 61 puncte, urmată de Juventus (61 – 27 jocuri), AS Roma (56), Fiorentina (53), Inter Milano (48 – 27 jocuri), AC Milan (47 – 27 jocuri), etc.