12.6 C
Știri de ultima orăSportLascu și Nicu Popescu, eroii Filiașiului

Lascu și Nicu Popescu, eroii Filiașiului

Victor Lascu a apărat excelent contra Cetăţii Deva (Foto: Alexandru Vîrtosu)

CSO Filiași a primit o replică bună din partea celor de la Cetate Deva în partida disputată vineri, pe stadionul „Chimia“ de la Ișalnița, remizând, scor 1-1, într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga a III-a, seria 4.
A fost un joc pe contre, în care ploaia și-a pus serios amprenta asupra terenului. Cele mai mari ocazii ale doljenilor au fost irosite de Duriță (‘23), Mainerici (‘37, gol anulat pentru ofsaid) și Orban (‘55), în timp ce Lascu a fost pus la încercare serios în vreo două rânduri, dar s-a achitat perfect de sarcini.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 69, când înaltul fundaș Mintaș a câștigat un duel aerian și a reluat cu capul, de la patru metri, la colțul scurt, o centrare venită din corner, de pe stânga (0-1).
După multe minute de presiune continuă asupra celor de la Cetate Deva, elevii lui Ionel Luță au reușit să restabilească egalitatea prin Nicu Popescu, mijlocașul Filiașiului punctând cu capul, de la doi metri, o centrare a lui Duriță, din corner (‘86, 1-1). Gazdele au căutat cu disperare golul victoriei, însă după ultimul fluier au admis că și punctul obținut este bun.
Antrenorul lui CSO Filiași, Ionel Luță, a mizat pe: Lascu – Orban, Istudor, A. Lupu, Neacșu (‘84, Tănase) – N. Popescu, V. Georgescu – Petcu (‘60, Moraru), Stoichițoiu (‘73, Obeanu), Mainerici (‘64, Pârvuică) – Duriță.
În etapa următoare, CSO Filiași va juca împotriva celor de la CSU II Craiova, pe terenul principal din Ișalnița.