14.5 C
Știri de ultima orăSportVictorie mare la Galaţi pentru SCM-U

Victorie mare la Galaţi pentru SCM-U

Voleibaliștii craioveni (în albastru) au obținut o victorie prețioasă la Galați

Echipa masculină de volei SCM-U Craiova rămâne invincibilă şi după etapa a 14-a din Divizia A1. Oltenii s-au impus, aseară, cu scorul de 3-0 (25-22, 25-21, 27-25) în meciul din deplasare cu Arcada Galaţi, o candidată la titlu. Succesul este cu atât mai important având în vedere că în setul al treilea, când gălăţenii conduceau cu 22-15, antrenorul Dan Pascu a trimis în teren jucătorii de rezervă, iar aceştia au întors scorul şi au închis meciul.
Tot ieri a jucat şi echipa feminină de volei SCM-U Craiova, în deplasare, cu Ştiinţa Bacău. Dacă în turul campionatului oltencele au produs surpriza, câştigând meciul, de data această formaţia moldavă a oprit acasă toate cele trei puncte, impunându-se cu scorul de 3-1 (25-8, 19-25, 25-15, 25-19). „Jocul nostru a fost parţial bun şi destul de oscilant. Primul set l-am pierdut la 8, apoi ne-am revenit. În setul patru, am mers cap la cap, iar în final a contat forţa în atac a gazdelor. Din punct de vedere al rezultatului se poate spune că a fost un progres că am câştigat un set faţă de celelalte două partide disputate în retur“, a spus antrenorul oltencelor, Alex Cosma.