24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbal (f): SCM Craiova a învins Krim Ljubljana, scor 30-29, în Cupa Cupelor (galerie foto)

Jelena Zivkovic (la minge) a făcut un meci bun (foto: Lucian Anghel)

Echipa feminină de handbal SCM Craiova s-a impus astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 30-29 (12-11), în disputa cu formaţia slovenă  Krim Ljubljana, contând pentru manşa tur a optimilor de finală ale Cupei Cupelor.

Este o victorie mare pentru formaţia olteană, debutantă în cupele europene, în faţa unei echipe care în acest sezon a evoluat mai întâi în Liga Campionilor.

Pentru Craiova au evoluat Mirela Paşca, cu o evoluţie foarte bună între buturi, Petrescu, Horobeţ, Şelaru (3 goluri), Georgescu, J. Zivkovic (9), Landre (2), A. Andrei (1), Băbeanu (6), Florica (1), Iovănescu (3), Cioaric (5).

Pentru Krim au marcat: Milanovici (6), Mavsar (8), Bajramoska (3), Omoregie (3), Koren (2), Baric (4) şi Obradovic (3).

Cei peste 3.000 de spectatori prezenţi în Sala Polivalentă au creat o atmosferă frumoasă, atât craiovenii cât şi micuţul grup de suporteri sloveni încurajându-şi echipa favorită.

Aceasta a fost a treia victorie a jucătoarelor pregătite de Simona Gogârlă şi Grigore Albici în Cupa Cupelor, după succesele din turul anterior cu Radniki Kragujevac.

Returul se va juca pe 16 ianuarie în Slovenia, pe terenul formaţiei care are în palmares două trofee ale Ligii Campionilor.

Un grup de suporteri sloveni a venit în Bănie
Peste 3.000 de craioveni au asistat la meci

Alexandra Iovănescu a marcat trei goluri

Transferată în această iarnă, Alexandra Andrei (la minge) a debutat pentru SCM în Cupa Cupelor

Dana Băbeanu (la minge) a marcat şase goluri

Carmen Şelaru (la minge) s-a luptat mult cu adversarele

Portarul Craiovei, Mirela Paşca, a fost greu de învins
La time-out, antrenoarea Simona Gogârlă încerca să le explice elevelor sale tactica câştigătoare