11.4 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSorin Tănasie: E bine că am avut un meci de trei reprize

Sorin Tănasie: E bine că am avut un meci de trei reprize

Sorin Tănasie a obţinut a doua victorie a sa într-un meci de kickboxing

Craioveanul Sorin „Pantera“ Tănasie se descurcă bine și la kickboxing. Fost campion mondial la box (juniori), Sorin Tănăsie a obținut la sfârșitul săptămânii trecute a doua victorie a sa în kickboxing, în cadrul unei gale desfășurate la Timișoara. Craioveanul de 35 de ani ar fi trebuit să-l întâlnească pe maghiarul Tibor Kovacs, în meciul-vedetă al competiției, dar sportivul din țara vecină nu a mai ajuns la gală, iar „Pantera“ a avut adversar un luptător oltean, Cristian Mihai Bocioacă, pe care l-a învins la puncte, cu 3-0.
„Mă bucur că am obținut a doua victorie din tot atâtea partide de K1. Ungurul nu a venit la cântarul oficial, apoi cei din staff-ul lui au anunțat că s-a accidentat și s-a decis să lupt cu un băiat din Severin. Mă bucur că am avut un meci de trei reprize în picioare, încep să-mi formez ochii pentru loviturile de picior. Eu mă pregătisem pentru meciul cu ungurul, văzusem și două meciuri ale sale. Acum m-am trezit că lupt cu alt adversar, mai scund și puțin mai greu. În final a ieșit bine. Am dovedit că sunt pregătit și am câștigat. Am primit o nouă invitație, pentru un meci de 8 martie, tot la Timișoara“, a spus sportivul craiovean, legitimat la clubul sibian Super Pro. În primul său meci de K1, disputat în luna octombrie, Tănasie a învins un sportiv din Ungaria.