21.7 C
Știri de ultima orăSportSCM-U avansează în Cupă ca „lucky looser“

SCM-U avansează în Cupă ca „lucky looser“

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a obţinut luni seară calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după ce CSM Oradea a câştigat şi meciul retur cu Gaz Metan Mediaş (scor 89-74) contând pentru optimile de finală ale Cupei. Oltenii au jucat în primul tur cu Steaua Bucureşti, înregistrând o înfrângere (71-79) şi un egal (81-81). Burlacu şi colegii săi merg mai departe în calitate de „lucky looser“ (pierzătorul norocos). În sferturile de finală s-au mai calificat Energia Târgu Jiu, U BT Cluj, Steaua CSM Bucureşti, BCM-U Piteşti, CSM Oradea, BC Mureş şi Dinamo. În campionatul național, SCM-U Craiova a contabilizat weekendul trecut al treilea eșec consecutiv. Elevii lui Oliver Popovic au fost învinși în deplasare de U BT Cluj, cu scorul de 81-63. În runda a 11-a, oltenii vor primi vizita nou-promovatei Phoenix Galați, meciul fiind programat vineri, de la ora 20.45.