27.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică - Larisa Iordache, medalie de aur, Bulimar - bronz, la Turneul Memorial "Artur Gander" din Elveţia

Gimnastică – Larisa Iordache, medalie de aur, Bulimar – bronz, la Turneul Memorial „Artur Gander” din Elveţia

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, ieri seară, Turneul Memorial „Artur Gander” din Elveţia, iar Diana Bulimar a cucerit medalia de bronz, în timp ce Marius Berbecar a ocupat locul 11, din 12 participanţi în competiţia masculină, informează Mediafax.

Larisa Iordache a obţinut un punctaj total de 43,500 puncte, cu care s-a clasat pe primul loc, în timp ce Diana Bulimar, cu 41,400 puncte, a fost pe poziţia a treia. În concursul feminin au participat 11 gimnaste.
În competiţia masculină, Marius Berbecar a încheiat pe locul 11 (50,750) din 12 participanţi, medalia de aur revenind sportivului Oleg Verniaiev (Ucraina, 61,800).
Cei trei gimnaşti români au plecat în Elveţia direct de la Campionatele Mondiale de la Glasgow, unde Larisa Iordache a obţinut medalia de bronz la individual-compus.
Larisa Iordache şi Marius Berbecar vor mai participa la o competiţie în aceeaşi ţară, Cupa Elveţiei, în 8 noiembrie, ei urmând a forma o echipă în concursul în care vor mai fi angrenaţi şi numeroşi participanţi de la recent încheiatele Campionate Mondiale de la Glasgow.