17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - CSU II Craiova a pierdut și cu Performanța Ighiu (galerie foto)

Fotbal – CSU II Craiova a pierdut și cu Performanța Ighiu (galerie foto)

Ștefan Stancu a marcat în poarta Performanței Ighiu, dar punctele n-au intrat în contul „satelitului” CSU (foto: Alexandru Vîrtosu)

Echipa secundă a CS Universitatea Craiova a fost învinsă astăzi, scor 1-2, de Performanța Ighiu, într-o partidă disputată la Ișalnița, contând pentru etapa a 7-a din Liga a III-a, seria 4. Alb-albaștrii au deschis scorul prin Ștefan Stancu, atacantul craiovean executându-l pe Bodea cu un şut de la zece metri lateral stânga, la colţul lung (’19). Oaspeții au restabilit egalitatea prin Romică David, care a reluat imparabil din centrul careului, după o bâlbâială a defensivei craiovene (’65). Performanța Ighiu a preluat conducerea în minutul 74, în urma unui penalti obținut de Fetița, Romică David executând lovitura de la 11 metri pe sub portarul Laurentiu Popescu.

CSU II Craiova: L. Popescu – Ghincea, Hreniuc, Ciocoteală, Luică – Iuga, Armășelu (’59, Gârbiță), Petre (’64, Căpățână), L. Scarlat – Stancu (’59, Burlacu), Jurj (’78, Peter). Antrenor: Daniel Mogoșanu.
Performanța Ighiu: R. Bodea – David (’89, Morar), Moga (’46, Cornea), Buda (’46, Fetița), Rodean, Negură, Potopea, Ov. Turus, Bărculeț, Balaș (’86, N. Giurgiu), S. Turus. Antrenor: Adorian Himcinschi.
Cartonașe galbene: Petre ’35, Căpățână ’69, L. Popescu ’73 / Rodean ’33, Potopea ’81, Negură ’89.

Cartonaş roșu: Burlacu ’90+3.

Au arbitrat: Ion Marius Marodin – Lucian Țuțu, Viorel Pânzaru.
Observatori: Ioan Tudorică, Ionel Catană.

„Prima repriză a fost foarte bună, dar în a doua au apărut greșelile personale, copilărești și asta a condus la înfrângerea suferită. Învățăm din greșelile astea și când o să mai capete experiență acești copii vom și câștiga. Până atunci trebuie să muncim bine la antrenamente”, a declarat directorul tehnic al Centrului de copii și juniori al CS Universitatea Craiova, Ciprian Urican, pentru GdS.