10 C
Știri de ultima orăSportSpadasinele de la CS Universitatea, medaliate cu bronz

Spadasinele de la CS Universitatea, medaliate cu bronz

Echipa feminină de spadă de la CS Universitatea Craiova a urcat pe podium la Cupa României, care se desfășoară zilele acestea la Constanța. Raluca Sbîrcia, Diana Ionele, Cezara Constantin și Alexandra Ionică-Cârstea, sportive pregătite de Oana Puiu, au obținut medalia de bronz, după ce au fost învinse în finala mică de echipa a doua a clubului Steaua, cu scorul de 45-38. Pentru aur au luptat Steaua și Dinamo București, stelistele impunându-se cu scorul de 45-33. În fiecare echipă s-a regăsit câte o sportivă născută în Bănie, la Steaua – Anca Măroiu, iar la Dinamo – Loredana Dinu. La startul Cupei României pe echipe s-au aflat cinci formații. CSM Oradea, din care face parte și craioveanca Claudia Năboiu, s-a clasat pe ultimul loc. În întrecerea individuală s-a impus Simona Pop (Steaua), care a învins-o în finală pe Loredana Dinu (Dinamo), iar podiumul a fost completat de Ana Maria Popescu (fostă Brânză), care a trecut în finala mică de Raluca Sbîrcia.
Duminică, la Budapesta se va desfășura circuitul european U23, iar din lotul României fac parte craiovenii Cezara Constantin, Tatian Bolboceanu, Ionuț Trandafirescu și Lucian Ciovică.