10.6 C
Știri de ultima orăSportFederer adversarul lui Djokovic în finala turneului US Open

Federer adversarul lui Djokovic în finala turneului US Open

Tenismenul Roger Federer, de 34 ani, fostul număr unu mondial și al doilea favorit al competiției de la New York, l-a învins  pe Stanislas Wawrinka în semifinala  Openului Statelor Unite, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, dotat cu premii în valoare totală de 42,25 milioane de dolari.  După o partidă care a durat o oră şi jumătate, elveţianul l-a învins pe compatriotul său Wawrinka, de  30 de ani, clasat pe locul 5 în ierarhia ATP, în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-1.

Roger Federer a câștigat până la această semifinală 16 dintre cele 19 meciuri disputate împotriva lui Stanislas Wawrinka în circuitul profesionist, însă „Stan” a reușit să obțină victoria în ultimul lor duel direct, anul acesta, în optimile de finală de la Roland Garros (6-4, 6-3, 7-6).