16.2 C
Știri de ultima orăSportSCM, învinsă în derbiul Olteniei

SCM, învinsă în derbiul Olteniei

499923_499923_handbal_ramnicu_valcea

Echipa feminină de handbal SCM Craiova nu a reușit să aducă nici un punct din deplasare nici sâmbătă, când a fost învinsă de HCM Vâlcea, cu scorul de 24-22 (13-12) în derbiul Olteniei, contând pentru etapa a treia din Liga Națională. Meciul a fost destul de echilibrat. La pauză, gazdele aveau un avantaj minim, iar în partea doua a jocului, echilibrul s-a menţinut până în minutul 57, când HCM a avut trei goluri în faţă. Mai precise în momentele-cheie, vâlcencele au obținut primul succes din acest sezon, după ce în rundele anterioare fuseseră învinse de Brașov și Roman. La HCM Vâlcea au evoluat: Băbeanu, Sîntămărean (portari), Ilina 6 goluri (3 din 7m), Adespii 6, Simion 5, Ani-Senocico 5, Bădiță 1, Manda 1, Predoi, Cherăscu, iar antrenoarea formației SCM a mizat pe jucătoarele: Petrescu, Zivkovic (portari), Băbeanu 4 goluri, Iovănescu 4, Ianași 3, Apipie 3, Cioaric 3, Ilie 2, Florica 2, Zivkovic 1, Georgescu, Landre. Craiova rămâne cu trei puncte, iar etapa următoare are meci greu, urmând să primească sâmbătă vizita Coronei Brașov. Celelalte rezultate înregistrate în etapa a treia: Dunărea Brăila – CSM Unirea Slobozia 28-25, HC Zalău – CSM Ploiești 30-29, Rapid București – CSM București 18-36, Măgura Cisnădie – „U” Cluj 21-22, Alba Sebeș – HCM Baia Mare18-36. Partida Corona Brașov – HCM Roman s-a disputat aseară, după închiderea ediției.