13.1 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia a ocupat locul 13 în clasamentul pe medalii la FOTE 2015 Tbilisi

România a ocupat locul 13 în clasamentul pe medalii la FOTE 2015 Tbilisi

(Foto: sportclasic.ro)

Delegaţia care a reprezentat România la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, ediția de vară, a ocupat locul 13 în clasamentul final pe medalii, informează Agerpres.ro. Competiţia s-a desfăşurat în capitala Georgiei, Tbilisi, în perioada 26 iulie – 1 august.

Bilanțul României a fost de trei medalii de aur, cinci de argint și două de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de înotătoarea Maria Claudia Gâdea (400 m mixt) și de atletele Georgiana Iuliana Aniței (triplusalt) și Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câștigat de atleții Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Răzvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihăiță Andrei Micu (ciocan), de judoka Răzvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg) și perechea Ștefania Selma Cadâr/Andreea Prisăcariu (tenis, dublu feminin), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de înotătorul Daniel Cristian Martin (200 m spate) și de jucătoarea de tenis Ștefania Selma Cadâr (simplu feminin).

Rusia a ocupat primul loc în ierarhie, cu 17 medalii de aur, 9 de argint și 11 de bronz, fiind urmată de Italia, 12-2-10, Franța, 9-5-8, Ungaria, 9-3-11, Slovenia, 5-6-5, Republica Moldova ocupând un remarcabil loc 6, cu 5-2-0, înaintea Marii Britanii, 4-8-8, a Spaniei, 4-7-6, Olandei, 4-3-8, Georgiei, 4-0-6, Germaniei, 3-8-6, Ucrainei, 3-7-1, României, 3-5-2, etc.

În urmă cu doi ani, la ediția de la Utrecht, România a ocupat locul 12 în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur, 7 de argint și 7 de bronz.