10 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – Juniorii A de la CSU şi Pandurii au încheiat „zona” pe locurile secunde

Robert Bogdan (la minge) şi colegii săi au încheiat faza zonală cu fruntea sus (foto: Alexandru Vîrtosu)

Juniorii A de la CS Universitatea Craiova şi Pandurii Târgu Jiu au încheiat faza zonală a campionatului naţional cu victorii, însă nu vor continua competiţia.

Gruparea din Bănie s-a impus cu 3-1 în faţa Concordiei Chiajna, golurile fiind marcate de Robert Bogdan, Sergiu Jurj şi Alex Armăşelu. Daniel Mogoşanu a utilizat următorul unsprezece: Popescu – Ghincea, C. Ion, Cojocaru, Drăghici – Armăşelu, Georgescu, Cimpoeru, Cârlig – Jurj, Buzărnescu. Au mai jucat: Ţoiu, Buzan şi Miculaiciuc.

CSU a remizat în primele două întâlniri, 2-2 cu ACS Poli Timişoara şi 1-1 cu Viitorul „Mihai Georgescu”, şi a încheiat grupa pe locul secund, Concordia fiind câştigătoarea grupei D şi echipa care va juca în turneul semifinal.

La rândul său, Pandurii Târgu Jiu a trecut cu 2-1 de LPS Iaşi, golurile oltenilor fiind reuşite de Mărgărit şi Pârvulescu. Echipa pregătită de Cristian Popescu şi Dorian Gugu a pierdut cu 6-1 în primul meci în faţa lui Dinamo şi a învins-o cu 1-0 pe Farul Constanţa.

Pentru Pandurii au jucat următorii: Negrilă – Miroiu, Brânzan, Vasiliu, Croicu – Tudor – Pârcălabu, Hemidi, Dodoi, Pârvulescu – Mărgărit.

Gorjenii au încheiat „zona” de la Constanţa pe locul secund, la turneul semifinal calificându-se Dinamo, câştigătoarea grupei A.