10.6 C
Știri de ultima orăSportHalep, înfrângere neașteptată la Madrid

Halep, înfrângere neașteptată la Madrid

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, finalistă la ediţia precedentă a Madrid Open, a produs ieri marea surpriză a turneului de categorie Premier din capitala Spaniei. Constănțeanca a fost eliminată încă din primul tur de franțuzoiaca Alize Cornet, locul 21 WTA, care s-a impus cu scorul de 7-6 (6), 6-3. Partida a durat o oră şi 49 de minute, iar Halep a ratat două mingi de set. Rusoiaca Maria Şarapova (locul 3 WTA), câștigătoarea de anul trecut a turneului din Madrid, a început cu dreptul apărarea trofeului, câştigând ieri în faţa elvețiencei Timea Bacsinszky,  cu scorul de 6-2, 6-3. În funcţie de rezultatele pe care Şarapova (locul 3 WTA) le va înregistra la acest turneu, Halep poate coborî pe locul 3 WTA. Simona Halep se pregătește acum pentru turneul de la Roma (11-17 mai).  La Madrid va continua lupta pentru trofeu Irina Begu (33 WTA), care a trecut în turul inagural de japoneza Kurumi Nara (52 WTA).

Aseară, Andreea Mitu, locul 100 WTA, a fost eliminată de americanca  Varvara Lepchenko, locul 30 WTA. Lepchenko s-a impus în două seturi, scor 7-6, 6-4, într-o partidă care a durat două ore.