17.8 C
Știri de ultima orăSportBaschet (m): Rezultat istoric pentru Energia Târgu Jiu - medalie de bronz în EuroChallenge

Baschet (m): Rezultat istoric pentru Energia Târgu Jiu – medalie de bronz în EuroChallenge

{47CF05B0-EDA4-4B84-8157-5A0EB8724110}flexible

Energia Târgu  Jiu a reușit o performanță remarcabilă pentru baschetul masculin românesc, clasarea pe locul al treilea în competiția FIBA EuroChallenger, aseară, la Trabzon (Turcia), după ce a învins formația germană Fraport Skyliners Frankfurt, cu scorul de 83-80 (20-13, 16-21, 19-22, 28-24), în finala mică a competiției.

La Energia au evoluat Giordan Watson 18 puncte, 2 recuperări, 6 pase decisive, Porter Troupe 16 p, 3 rec, Louis Darby 16 p, 3 rec, 1 pd, Nemanja Milosevic 8 p, 10 rec, Tal Karpelesz 9 p, 1 pd, Barîș Aktaș, Lamont Mack 4 p, 2 rec, 1 pd, Andreas Glyniadakis 12 p, 3 rec, 1 pd. Antrenor: Antonis Constantinides.

{2A3B4ABE-E42A-4B0A-9CD7-A8F38FDEBBE9}flexible

În semifinale, Energia a fost învinsă de echipa gazdă, Trabzonspor Medical Park, cu 83-63, iar JSF Nanterre a trecut de Fraport Skyliners cu 84-79.

Trofeul a fost câştigat de JSF Nanterre, care s-a impus cu scorul de 64-63 în faţa gazdelor de la Trabzonspor Medical Park.